سبک زندگی

آیا مشاوره قبل ازدواج و مشاوره قبل طلاق در داشتن ازدواج موفق و کاهش طلاق نقش دارد ؟

ازدواج به عنوان مهم ترین و اساسی ترین تغییری است که هر فردی آن را تجربه می کند و با ازدواج از یک مرحله از زندگی خود وارد مرحله ی جدیدی می شود به دلیل تغییرات اساسی که در زندگی فرد رخ می دهد ، افراد نیازمند این هستند که برای جلوگیری از هر نوع اشتباهی برای ادامه زندگی خود به صورت مشترک از یک مشاور قبل ازدواج راهنمایی بخواهند . با توجه به بالا رفتن میزان ازدواج های نا موفق و یا به عبارتی طلاق و جدایی استفاده از خدمات مشاوره قبل ازدواج بسیار عاقلانه خواهد بود .

هدف اصلی در مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

مشاوره پیش از ازدواج توسط دکتر روانشناس خوب در مرکز مشاوره روانشناسی انجام می شود و زوجین با شرکت در جلسات مشاوره ازدواج می توانند شناخت کافی و لازم را نسبت به یکدیگر به دست بیاورند و در این راستا اهداف خود را تعیین کنند و همچنین از وظایف و حقوق خود به عنوان یک زوج در زندگی مشترک آگاه شوند و برای پیشرفت و تعالی و رسیدن به اهداف مورد نظر خود گام بردارند . اهمیت مشاوره ازدواج انتخاب نو در این است که برای رسیدن به بهداشت روانی خانواده تلاش می شود و با رعایت کردن اصول و مهارت های همسر داری و یادگیری قابل توجهی از این مهارت ها می تواند به میزان زیادی در تشکیل یک ازدواج پایدار و مستحکم تاثیر گذار است و به میزان قابل توجهی آمار طلاق و جدایی کاهش می یابد . اگر افراد از خصوصیات شخصیتی یکدیگر اطلاعات کافی به دست بیاوند و نسبت به آن رفتار کنند می توانند از بروز بسیاری مشکلات در زندگی مشترک و خانواده جلوگیری کنند . پس به عبارتی مشاور قبل از ازدواج انتخاب نومشاوره قبل از ازدواج را به عنوان کمکی برای آگاه کردن زوجین از شناخت یکدیگر ، اصول همسر داری و تربیت فرزند و بسیاری موارد دیگر معرفی می کند و هدف از آن برای داشتن یک ازدواج موفق و بادوام می باشد . آگاهی از بسیاری مسائل در همان ابتدای زندگی مشترک از اهمیت خاصی برخوردار است و دانستن این موضوعات می تواند در ادامه و دوام رابطه نقش داشته باشد .

هدف اصلی در مشاوره قبل طلاق چیست ؟

مشاوره قبل طلاق زمانی که زوجین زندگی مشترک را با یکدیگر آغاز کرده اند و بعد از مدتی به دلیل برخی مشکلات تصمیم بر جدایی می گیرند ،، انجام می شود . از آن جایی که طلاق و جدایی اثرات منفی بسیاری بر هر یک از زوجین ایجاد می کند که از نظر سطح اجتماعی ، سطح اقتصادی ، فرزندان و بسیاری موارد دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد و این تغییرات ناگهانی می تواند برای آن ها بسیار دشوار باشد و همچنین سلامت روانی زوجین را به خطر می اندازد . مشاوره قبل طلاق توسط روانشناس طلاق انجام می شود . مشاور طلاق به زوجین کمک می کند تا قبل از این که تصمیم خود را به صورت جدی بگیرند فرصتی دوباره برای زندگی مشترک خود بدهند . جان گاتمن دلیل افزایش میزان طلاق را به خاطر ناتوانی زوجین در حل تعارض ها معرفی می کند . در هر زندگی زناشویی وجود هر گونه تعارض طبیعی می باشد اما چگونگی مواجهه و حل کردن این تعارض ها بین هر زوجی متفاوت است که در برخی از آن ها به دلیل عدم آشنایی طرز صحیح این تعارض ها و بد تر شدن وضعیت رابطه آن ها به طلاق ختم می شود . به همین دلیل یادگیری اصول صحیح مدیریت تعارض ها می تواند از بد تر شدن رابطه و طلاق و جدایی پیشگیری کند .

ضرورت مشاوره قبل طلاق چیست ؟

زوجین با استفاده از خدمات مشاوره طلاق انتخاب نو می توانند مهارت های لازم برای مدیریت زندگی مشترک خود را به دست بیاورند . به عقیده ی مشاور قبل طلاق زوجین ممکن است که با مشکلاتی رو به رو شوند که با حل کردن آن ها می توانند یک زندگی لذت بخشی را در کنار یکدیگر داشته باشند . از مشکلاتی که می تواند سبب تصمیم طلاق باشد عبارت اند از :

رابطه جنسی نا سالم:

بهترین روانشناس تهران بیان می کند که نظر ها و صحبت های زیادی درباره رابطه جنسی در جامعه وجود دارد . این مسئله طبیعی ، به دلایلی از قبیل رو در بایستی ، سخت بودن صحبت درباره آن موجب سوء تفاهم ها و نارضایتی ها بین زوجین می شود وجود مشکلات جنسی و مطرح نشدن آن ها و عدم درمان آن مشکلات زیادی را به وجود می آورد که در نهایت منجر به طلاق می شود . سکس تراپی به عنوان راه حلی موثر معرفی می شود و افراد می توانند با استفاده از خدمات سکستراپی و پزشکی مشکلات رابطه جنسی خود را پایان دهند و بتوانند رابطه جنسی سالم را تجربه کنند زیرا که رابطه جنسی سالم در سلامت روانی و جسمی افراد تاثیر بسزایی دارد .

شیوه نادرست حل تعارض ها :

برای بر قراری ارتباط سالم و برای ارتقای رابطه زناشویی یادگیری و آموزش دیدن از طرف یک مشاور روانشناس در مرکز مشاوره می تواند به میزان زیادی در کاهش احتمال طلاق موثر باشد . متخصص روانشناس طلاق به زوجینی که تصمیم به طلاق گرفتند کمک می کند تا در زندگی مشترک خود با رعایت کردن اصول لازم زندگی مشترک خود را نجات دهند . ارتباط سالم زمانی ایجاد می شود که افراد بیاموزند شنونده ی خوبی باشند و مراقب حرف ها و حرکات بدنی خود هستند و به حدود و حقوق یکدیگر آگاه باشند و صریح و مناسب رفتار کردن را بیاموزند .

نویسنده : پریا موسوی

شماره تلفن :

22593216

22795735

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن