سبک زندگی

بازی درمانی چیست و تکنیک های بازی درمانی در مرکز مشاوره کودک چگونه است ؟

روانشناس کودکان بازی را از ضروری ترین موضوعات زندگی کودکان می دانند . کودکان در بازی افکار و احساسات خود را بروز می دهند و به راحتی درونیات خود را بروز می دهند . کودکان در بازی یاد می گیرند و دشد می کنند . از همین جهت در مرکز مشاوره کودک برای درمان بسیاری از اختلالات کودکان از بازی درمانی استفاده می شود . مشاور کودک بازی را راهی برای تخلیه انرژی و باعث افزایش امنیت و آرامش کودک می دانند و بر این باور هستند کودکانی که بازی نمی کنند از افسردگی ، فشار روانی و گاهی پر تحرکی رنج می برند . رشد خلاقیت و توانمندی های کودک در بازی امکان پذیر است و راه او را به سوی کمال باز می نماید .

بازی درمانی در مرکز روانشناسی به کودک کمک می کند تا احساسات آزار دهنده خود را بروز داده و حالات روانی خود را نشان دهند . روانشناس کودک زمینه بازی را برای کودکان در کلینیک روانشناسی فراهم می نماید و با در اختیار قرار دادن انواع بازی ها در دسترس کودک و هم بازی شدن با کودک به عنوان یک فرد امن به او کمک می کند تا ریشه مشکلات خود را بروز دهد و سپس در همین بازی ها متخصص روانشناس کودک تاثیرات عمده ای بر کودک می گذارد . میزان احساساتی که کودکان در بازی درمانی از خود نشان می دهند گاهی به شدت مشاور کودکان را متعجب می کند که این کودکان تا چه اندازه احساس ترس ، تنهایی ، بی کفایتی و عدم اعتماد به نفس در خود داشته اند . این احساسات ، احساسات مخربی هستند که مشاور کودک خوب آن را باعث تباهی کودک آینده کودک می دانند .

در بازی درمانی ، روانشناس کودک خوب به کودک احساس آرامش و امنیت می دهد و چنانچه کودک تمایلی به بازی کردن از خود نشان ندهد ، خود شروع به بازی کرده و سپس کودک را به بازی کردن با خود تشویق می کند . تمامی واکنش های کودک و احساساتی که از خود نشان می دهد به دقت مورد برسی قرار گرفته و نمادی از مسائلی می باشد که کودک توانایی عنوان آنها را با درمانگر کودک ندارد . گاهی کودکان نشانه ای از مشکلاتی که والدین خود دارند را در بازی ها بروز می دهند که در این شرایط مشاور کودک انتخاب نو مشاوره زوج درمانی را به والدین پیشنهاد کرده تا از فشار روانی خانواده بکاهند .

انواع تکنیک های بازی درمانی در کلینیک های مشاوره ؟

–        بازی درمانی فعال : در این روش بازی درمانی ، بهترین روانشناس کودک برنامه ریزی خاصی برای مشکل کودک می نماید و اسباب بازی های خاصی را در اختیار کودک قرار می دهند و با ساختن یک داستان برای بازی کودک مثل ارتباط با والدین و یا نحوه برخورد کودک با خواهر یا برادر جدید خود تلاش می کند تا از واکنش های کودک به منبع مشکلات کودک پی برده و در صدد حل آنها بر آید .

–        بازی درمانی غیر فعال : در این نوع بازی درمانی ، مشاور کودکان خوب برنامه مشخصی برای کودک نمی گذارد و کودک اجازه دارد در داستانی که خود ایجاد می کند قرار گیرد . در این روش کودک آزادانه نسبت به احساساسی که دارد عمل می کند و همراهی متخصص مشاور کودک باعث توجه او به احساساتش گردد . فروید معتقد بود بازی درمانی با تکرار باعث تبلور احساسات کودک می گردد و باعث می شود کودک این احساسات را شناسایی کند .

کاربرد بازی درمانی در چه اختلالاتی بیشتر نمایان است ؟

بسیاری از والدین از بازی درمانی اطلاعات کافی ندارند و نمی دانند بر چه اختلالات رفتاری کودک تاثیر گذار است . بهترین مشاور کودکان در مراکز مشاوره ریشه مشکلاتی همچون : جویدن ناخن ، ترس ، حسادت ، خشم و شب ادراری را در کودک شناسایی می کنند و به جای آن که آن را سرکوب نماید با پذیرش و قبول این احساسات به کودک کمک می کند تا شیوه مناسب برخورد با این احساسات را در خود آموزش ببینند . مشاور روانشناس کودک توانایی های کودک را بی انتها می دانند و از توانمندی های کودک در جهت بهبود وضعیت کودک استفاده می کنند .

والدینی که برای مشاوره خانواده انتخاب نو مراجعه می کنند توسط روانشناس مشاور آموزش می بینند تا چگونه بازی درمانی را در منزل با کودک خود انجام داده و باعث رشد و پیشرفت استعداد و قابلیت های کودک گردند و مشکلات کودک همچون بیش فعالی را کنترل نمایند . متعادل سازی کودک به وسیله بازی درمانی بسیار کار آمد است و متخصص مشاور کودکان در مشاوره والدین به آنها یاد می دهد تا چگونه با تقسیم وقت خود و روشهای مناسب با بازی کردن اختلال رفتاری و روانی کودک را کنترل نمایند .

بسیاری از والدین فکر می کنند با شریک شدن در تخیلات کودک آنها را رویایی بار آورده و باعث دور شدن کودک از حقیقت می گردند در حالی که همراهی کودک در بازی های تخیلی او می تواند ویژگی های قدرتمندی که کودک دارد را متبلور کرده و او را در جهت دهی مناسب همراهی کنند . بازی های مختلف می تواند تاثیرات مختلفی بر روان کودک گذارد و او را به سمت بهترین هدایت کند .

نویسنده : غزاله البهشتی

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن