گردشگری

جاذبه‌های گردشگری شوش

شوش اولین سکونتگاه ایرانیان و جهانیان در حدود ۳۰۰۰ سال پایتخت ایران و همچنین ۲۰۰۰ سال مرکز تمدن ایلامیان بوده است. این شهر یکی از خوش آب و هواترین و پیشرفته‌ترین شهرهای ایران باستان بوده است اما با حمله مغول‌ها به ایران شوش دچار بحران و مشکلات بزرگی شد. یکی از مهمترین دلایل اهمیت این شهر بعد از تمدن طولانی مدت ایلامیان، حکمرانی پادشاهان هخامنشی در این منطقه بوده است. این شهر سومین مقر حکومتی هخامنشیان و پایتخت زمستانی آن‌ها بوده است. این شهر به دلیل سابقه تاریخی که دارد آثار باستانی و تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. در ادامه با این جاذبه‌های گردشگری بیشتر آشنا می‌شویم.

کاخ آپادانا، یادگار داریوش بزرگ

یکی از بزرگترین و مهمترین آثار تاریخی موجود در شهر شوش کاخ آپادانا است. آپادانا مقر حکومت هخامنشیان در شوش، به دستور داریوش اول بنا شد. این کاخ توسط گروهی از باستان‌شناسان فرانسوی با ۱۱۰ اتاق و تالارهای مختلف کشف شد. طراحی نقوش متفاوت مانند شیر بالدار، نیلوفر، استفاده از خشت و گل در ساخت و معماری آن از ویژگی‌های این عمارت باشکوه است. متاسفانه بسیاری از آثار یافت شده از این بنا توسط فرانسوی‌ها به فرانسه منتقل شدند و هم اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شوند.

زیگورات چغازنبیل

در ۴۵ کیلومتری شهر شوش یکی از زیباترین پرستشگاه‌های ایلامی‌ها به نام چغازنبیل قرار دارد. چغازنبیل از متفاوت‌ترین آثار تاریخی کشف شده در شوش است و سمبل هنر و معماری ایلام باستان است. از شگفتی‌های این معبد می‌توان به سیستم آب‌رسانی آن اشاره کرد که آب قبل از ورود به چغازنبیل تصفیه می‌شود.

رودخانه کرخه

سومین رود بلند در ایران بعد از رود سفید و کارون، رودخانه کرخه است. رود کرخه از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و بعد از گذشتن از شهر اندیمشک و آثار تاریخی شوش به سمت باختر تغییر جهت می‌دهد. همچنین بزرگترین سد ایران نیز بر روی این رودخانه ساخته شده است.

آرامگاه دانیال نبی

جاذبه‌های گردشگری شوش تنها مربوط به آثار تاریخی نمی‌شود بلکه اماکن مذهبی نیز جز جاذبه‌های این شهر محسوب می‌شود. یکی از این جاذبه‌های مذهبی، آرامگاه دانیال نبی است. دانیال نبی از پیامبران بنی اسرائیل بوده و در قرن هفتم قبل از مسیح زندگی می‌کرده است. آرامگاه این پیامبر رو به روی قلعه شوش و در کنار رودخانه شاوور قرار دارد.

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن