گردشگری

جاذبه‌های گردشگری یزد

یزد از جمله شهرهای تاریخ ایران است. این شهر از اولین شهرهای خشتی در ایران و دمین شهر تاریخی جهان است. یزد به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان توانسته به ثبت یونسکو برسد. شهر یزد، به شهر بادگیرها و قنات‌ها شهرت دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با تعدادی از جاذبه‌های این شهر آشنا شوید.

مسجد جامع یزد

از بزرگترین شاهکارهای معماری ایران، مسجد جامع یزد است که در دل کویر ایران ساخته شده است. این مسجد در ۱۰۰ سال و در طی سه دوره بنا شده است. مسجد جامع یزد هرساله گردشگران زیادی را برای بازدید جذب خود می‌کند. خوابیدگی گنبد، سر در رفیع و کاشی کاری‌های زیبای این مسجد سبب ایجاد تفاوت مسجد جامع یزد با دیگر مساجد شده است.

میدان وقت‌الساعت

از دیگر جاذبه‌های گردشگری یزد، میدان وقت‌الساعت است. در این میدان یکی از قدیمی‌ترین و زیبا‌ترین ساعت‌های ایران و جهان قرار دارد و اولین ساعت شهری ایران به شمار می‌آید. این میدان در دوره قاجار ساخته شده است. طاق و قوس‌ها، تزیینات آجری و کاشی کاری‌های منقوش به خطوط آیات و … از زیبایی‌های این بنا است.

میدان امیرچخماق

میدان امیرچخماق یکی از نمادهای شهر یزد است، که کمتر کسی اسم آن را شنیده است. در این میدان مجموعه‌ای از بناهای تاریخی و ارزشمند جلوه گری می‌کند. از شاخص‌ترین بناهای این مجموعه تکیه‌ای با مناره‌های بلند است، که به عنوان اصل‌ترین قسمت شهر به یادگار مانده است.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در یونسکو به ثبت رسیده است. عمارت بلند این باغ، بزرگترین بادگیرهای جهان را دارد. باغ دولت آباد از بزرگترین باغ‌های ایران است که قدمت آن به ۲۶۰ سال می رسد.

آتشکده‌ ورهرام

آتشکده ورهرام که به آتشکده بهرام مشهور است، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری یزد است. آتش داخل این آتشکده به مدت ۱۵۰۰ سال است که خاموش نشده است. این آتشکده محل نیایش زردشتیان نیز است.

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن