گردشگری

جاذبه های دیدنی نیشابور

در یکی از سفرهایی که مشهد داشته‌ایم در مسیر بازگشت به سمت نیشابور، شهر فیروزه‌ای ایران رفتیم. نیشابور دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی است و جاذبه‌های تاریخی و دیدنی بسیاری دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای استراحت و تفریح در کنار خانواده باشد. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با چند نمونه از جاذبه های نیشابور آشنا کنیم.

آرامگاه خیام نیشابوری

حکیم عمر خیام نیشابوری یکی از بزرگترین ستاره شناسان و ریاضی‌دانان ایران در جنوب غربی نیشابور دفن شده است. آرامگاه خیام در مکانی متشکل از کتابخانه، مهمانخانه، موزه و باغ قرار دارد. اهمیت بازدید از آرامگاه خیام تنها برای شخصیت این حکیم بزرگ نیست، بلکه به دلیل ساخت متفاوت آرامگاه او است که از قوانین ریاضی و ستاره شناسی در آن استفاده شده است و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

نیشابور معدن فیروزه‌های ایران

شهرت اصلی نیشابور به دلیل وجود معدن‌های فیروزه‌ای آن است که باعث شده به یکی از شهرهای صنعتی ایران برای استخراج و استفاده از فیروزه تبدیل شود. شاید بازدید نزدیک از این معدن در لیست جاذبه‌های دیدنی نباشد اما می‌توانید با قدم زدن در بازار نیشابور دیدن فیروزه‌ها از آن‌ها لذت ببرید و یا حتی زیورآلات فیروزه‌ای را در بازار تهیه کنید.

عطار نیشابوری

از دیگر بزرگان نیشابور می‌توان به عطار نیشابوری اشاره کرد. عطار نیشابوری از شاعران، ادیبان و عارفان ایرانی بوده است که در قرن ششم و هفتم هجری قمری در نیشابور زندگی می‌کرده است. آرامگاه این شاعر بزرگ نیز در نیشابور قرار دارد و به یکی از جاذبه‌های دیدنی این شهر تبدیل شده است. آرامگاه عطار پس از مرمت‌های که بر روی آن انجام شد به ثبت ملی رسید. از دیگر ویژگی‌های این آرامگاه علاوه بر معماری آن می‌توان به کاشی کاری‌های آن که با رنگ فیروزه‌ای و لاجوردی در طرح‌های گل و بوته است اشاره کرد.

قلعه لک لک آشیان

در هر گوشه‌ای از ایران را نگاه کنیم با کاخ‌های بسیاری رو به رو می‌شویم که نشانگر تاریخ آن منطقه هستند. در جنوب شرقی نیشابور یکی دیگر از کاخ‌های ایرانی قرار دارد. قلعه لک لک آشیان یادگار دوره قاجار در نیشابور است که فقط ویرانه‌های از آن باقی مانده است. این قلعه از آثاری است که به ثبت ملی رسیده‌اند. 

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن