سبک زندگی

دکتر متخصص روانشناسی چه خدماتی در مراکز روانشناسی و مشاوره ارائه می دهد ؟

دکتر متخصص روانشناسی امروزه توانسته به بسیاری از افراد در زمینه های مختلف یاری رسانده و آنها را در رسیدن به هدف در مرکز روانشناسی کمک کند . در گذشته افراد تصور می کردند دکتر روانشناس خوب تنها برای افرادی که دچار اختلالات روانی هستند کاربرد دارد و از کاربری های دیگر مشاوره بی اطلاع بودند اما امروزه خدمات مشاوره جایگاه خود را پیدا نموده و بسیاری از افراد از آن برای مسائل مختلفی که در زندگی روزمره خود اتفاق می افتد از مشاوره روانشناسی استفاده می کنند . روانشناسی شاخته های مختلفی دارا می باشد که هر کدام نیز خود زیر مجموعه های فراوانی دارد که در مراکز روانشناسی توسط مشاور متخصص به آن می پردازند . در این مطلب سعی می کنیم زیر مجموعه مهمترین شاخه های روانشناسی ازدواج را معرفی کنیم .

مشاوره ازدواج : مشاوره ازدواج همان گونه که از اسمش پیدا می باشد به مسائل و مشکلات پیرامون ازدواج توجه دارد . روانشناس ازدواج در کلینیک مشاوره خدمات زیر را برای بهترین مشاوره ازدواج ارائه می دهد :

–        مشاوره قبل از ازدواج : در مشاوره پیش از ازدواج ، مشاور به بررسی دختر و پسری که تصمیم به ازدواج با یکدیگر دارند ، پرداخته و از طریق تست های روانشناسی ازدواج همچون آزمون شخصیت مایرز و مصاحبه با آنها می تواند به صورت تخصصی به آنها بیان کند که آیا این ازدواج برای آنها مناسب می باشد و اهداف آنها را در زندگی برآورده می نماید یا خیر .

–        مشاوره زوج درمانی : بسیاری از زوجین راه های حل مسئله و ایجاد تفاهم در زندگی مشترک را آموزش ندیده اند و در زندگی مشترک با مشکلات ابتدایی دچار شرایطی بحرانی می گردند . روانشناس زوج درمانی به زوجین آموزش می دهد تا چگونه مشکلات زندگی مشترک را مدیریت کرده و با کاهش تنش و فشار بر یکدیگر از میزان درگیری های فردی بکاهند . برخی از مسئولیت ها در زندگی مشترک متعلق به مرد و برخی از آنها متعلق به زنان می باشد . متخصص زوج درمانی با کمک به زوجین آنها را در جایگاه های خود قرار داده و باعث بازگشت آرامش به زندگی زوجین می گردد.

یکی دیگر از مواردی که در بهترین مشاوره زوج درمانی به آن توجه می گردد ، روابط جنسی زوجین می باشد . سکس تراپی به بهبود مشکلات جنسی ، سردی در روابط جنسی و اختلالات جنسی در زوجین رسیدگی می کند . اهمیت روابط زناشویی چنان بالا می باشد که روانشناس سکس تراپی بهبود در روابط جنسی را باعث حل بسیاری از مشکلات می داند .   

–        مشاوره خیانت : خیانت بخش درد آور زندگی مشترک می باشد . فرد خیانت دیده و فرد خیانت کرده هر دو در مقابل شرایط احساسات متفاوتی را تجربه می نمایند که با کمک روانشناس خیانت باید به آن رسیدگی نمود . مشاور خیانت ابتدا به افراد کمک می کند تا آرامش خود را بازیافته و به پذیرش اتفاق افتاده بپردازند . برخی از افراد برای حل مشکل خود عجله دارند در حالی که روانشناس خیانت خوب ، تخلیه فشار روانی را در افراد خیانت دیده ضروری می دانند زیرا تا این افراد به آرامشی نسبی دست نیابند نمی توان به بهبود نزدیک شوند . در مراکز روانشناس ، متخصص مشاور خیانت علل بروز خیانت را مورد برسی قرار می دهند و چنانچه بتوان زندگی مشترک زوجین را حفظ نمود به حفظ آن کمک می کند .

برای مشاوره خیانت خوب حتما نیاز نیست که خیانت اتفاق افتاده باشد . زمانی که هر یک از زوجین احساس عدم امنیت در زندگی زناشویی را احساس کردند با مراجعه نزد یک متخصص روانشناس خیانت در کلینیک روانشناسی می توانند از وقوع آن پیشگیری کنند . بهترین مشاور خیانت زوجین را با آسیب ها و عواقبی که خیانت برای زندگی مشترک آنها به همراه می آورد به زوجین آگاهی لازم را می دهد .

–        مشاوره طلاق : تصمیم به طلاق یکی از مهمترین و تاثیر گذار ترین تصمیمات در زندگی می باشد . استفاده از روانشناس طلاق در مرکز مشاوره یکی از بهترین تصمیماتی می باشد که افراد پیش از طلاق می توانند اخذ نمایند . فردی که تصمیم به طلاق دارد و یا  طلاق گرفته می تواند از خدمات متفاوته بهترین مشاوره طلاق استفاده نماید . فردی که تصمیم به طلاق دارد با کمک مشاور طلاق با پیامد های آن رو به رو گشته و می تواند به تمام جوانب آن توجه کند .

 فرزندان در مسئله طلاق از مهمترین مواردی می باشد که باید به آن توجه نمود . بسیاری از کودکانی که والدین آنها از یکدیگر طلاق گرفته اند به دلیل عدم مراجعه به روانشناسان کودک در بزرگسالی دچار آسیب هایی مشابه با والدین خود می گردند . به همین دلیل یکی از وظایف بهترین روانشناس طلاق ایجاد آرامش برای همه افراد و پذیرش شرایط جدید زندگی می باشد . هر چه والدین در زمان جدایی آرامش بیشتری داشته باشند ، آسیب کمتری به خود و فرزندانشان وارد می آورند .

نویسنده : غزاله البهشتی  

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن