گردشگری

شیراز، بهشت ایران

یکی از زیباترین شهرهای ایران، شیراز است. شیراز به شهر عشاق و شعرا معروف است. شیراز به دلیل داشتن فرهنگ و تمدن، آب و هوای معتدل و جاذبه‌های طبیعی، یکی از شهرهای سرآمد ایران است. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاذبه‌های این شهر بیشتر آشنا شوید.

آرامگاه حافظ و سعدی

حافظ یکی از بزرگترین شاعران شیراز است. آرامگاه وی در شیراز واقع شده است. طراح این آرامگاه، معمار فرانسوی به نام آندره گدار است. این معمار از شرق شناسان بزرگ است که علاقه زیادی به ایران دارد. حافظیه به گونه‌ای ساخته شده که هر گوشه‌اش حرفی برای گفتن داشته باشد و دنیایی از نشانه‌ها را در خود جای دهد. آرامگاه سعدی بر فراز مقبره شیخ اجل بود که در سال ۹۹۸ هجری قمری توسط یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس ویران شد. بعدها کریم خان زند عمارتی دو طبقه از آجر و گچ را بر مزار سعدی بنا کرد.

مجموعه زند وکیل

مجموعه زندیه در مرکز شیراز و در خیابان زند قرار دارد. این مجموعه شامل ارگ، حمام، مسجد و بازار سنتی است. این ساختمان از بیرون شبیه به ساختمان‌های قرون وسطی و از داخل با ساختمان‌های ایرانی، حیاط و حوض ساخته شده است. این بنا در دوران زندیه و توسط کریم خان زند بنا شد.

باغ ارم

یکی از زیباترین باغ‌های شیراز و ایران، باغ ارم است. این باغ نمایی از بهشت را با سروهایی سر به فلک کشیده برای انسان تداعی می کند. باغ ارم دارای یک سالن باشکوه با آیینه کاری‌های زیبا است. این بنا در دوران قاجار ساخته شده است.

پرسپولیس

پرسپولیس در ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت و ۵۷ کیلومتری شیراز واقع شده است. این بنا نماد شکوه و عظمت دوران هخامنشیان است. از این بنا برای برگزاری جشن‌های باستانی و باشکوه مانند نوروز استفاده می‌شده است.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک به دلیل استفاده از کاشی‌های صورتی در آن، به مسجد صورتی نیز معروف است. از دیگر زیبایی‌های این مسجد می‌توان به ستون‌های زیبا و حکاکی شده با نقوش آن اشاره کرد.

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن