گردشگری

معرفی ۴ تنگه خنک فارس برای فرار از گرمای تابستان

زمان مسافرت‌های تابستانه شروع شده است و به دنبال مکانی برای فرار از گرمای تابستان هستید؟ آیا از سفر به شمال کشور، اردبیل و سرعین خسته شده‌اید و به مکانی جدید برای سفر نیاز دارید؟ ایران جاذبه‌های زیبا و متفاوتی دارد و ممکن است همه آن‌ها نشناسید. تنگه‌ها نمونه‌ای از این جاذبه‌ها هستند. تنگه ها بهترین مکان برای فرار از گرمای تابستان و خنک شدن هستند. در ادامه همراه ما باشید تا ۴ تنگه خنک در فارس را به شما معرفی کنیم.

تنگه رغز

تنگه رغز یا در زبان محلی رودخیز، از ۶۴ آبشار و حوضچه طبیعی تشکیل شده است. تنگه رغز چهار کیلومتر درازا دارد که از دره رغز شروع می‌شود و به دره جنوب می‌رسد. در جایی که آخرین آبشار قرار دارد تنگه رغز به بن بست می‌رسد.

برای دیدن از چند چشمه نیازی به تجهیزات و ابزار نیست اما اگر تصمیم گرفتی که به آبشاری با بلندای ۲۳ متر بروید حتما به تجهیزات کافی نیاز دارید. بعد از عبور از حوضچه اول برای رسیدن به سایر حوضچه‌ها نیاز به دره نوردی دارید. مهمترین نکته‌ای که در سفر به این مکان باید در نظر داشته باشید، شنا نکردن در آن است. عمیق‌ترین حوضچه ۲۳ متر و کم عمق‌ترین ۶ متر است. معروف‌ترین آبشار این تنگه، آبشار وداع است، دیدن آن را از دست ندهید.

مسیر دسترسی

گردنه دراکویه در ۳۵ کیلومتری جاده شیراز به داراب قرار دارد. بعد از عبور از این گردنه وارد مسیر خاکی می‌شوید و باید حدود دو ساعت رانندگی کنید تا به مسیر پیاده روی برسید و بعد از آن با گذشتن از چشمه بیدک و مسیر پاکوب در نهایت به تنگه رغز می‌رسید.

تنگه دم اسب

یکی دیگر از تنگه‌های زیبای فارس تنگه دم اسب است که نام خود را از آبشاری به همین اسم گرفته است و در میان جنگل‌هایی با مسیر باریک قرار گرفته است، بعد از سپری کردن سختی‌های مسیر به رودخانه‌ای که بر اثر رانش زمین پدید آمده است می‌رسید.

مسیر دسترسی

برای رسیدن به این تنگه زیبا باید از مسیر شیراز کوهمره سرخی بروید و به سمت روستای کره‌بند حرکت کنید.

تنگه تیزاب

اردکان یکی از شهرهای سپیدار فارس است و فاصله ۹۹ کیلومتری با شیراز دارد. فاصله تنگه تیزاب با این شهرستان نیز ۹۹ کیلومتر است و در اطراف آن رودخانه‌ای جاری همراه با درختان سرسبز قرار دارد. بعد از استراحت در زیر سایه درختان و ماهیگیری می‌توانید به چله‌گاه نیز بروید. این منطقه یکی از خوش آب و هواترین مناطق اردکان است و تنها ۵ کیلومتر فاصله دارد.

مسیر دسترسی

از سمت شیراز وارد جاده اردکان شوید و بعد از آن به سمت اردکان یاسوج حرکت کنید و در طول مسیر به تابلوهای راهنمای تنگه تیزاب توجه داشته باشید.

تنگه گمبیل

در شهرستان سپیدان یکی دیگر از تنگه های خنک فارس، یعنی تنگه گمبیل قرار دارد. آب‌های سرد روان، صدای پرندگان، طبیعت زیبا و بکر، درختان تمشک و گردو و … از زیبایی‌های این منطقه محسوب می‌شوند. مطمئنا دیدن کبوترانی که در میان آب پرواز می‌کنند، شما را سر ذوق می‌آورد.

مسیر دسترسی

برای رسیدن به این تنگه زیبا باید از مسیر سپیدان وارد روستای برشنه شوید و پس از طی کردن ۴۰ کیلومتر و عبور از برم شش پیر و روستای سرسبز کهکران وارد روستای سرسبز ساران بهشت می‌شوید. بعد از ۲۰ دقیقه و گذر از کنار درختان و علف زارهای یونجه به این تنگه زیبا می‌رسید.

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن