روانشناسی

مقدمه ای بر چاکراها – چاکرا چیست؟ – (بخش اول)

مقدمه ای بر چاکراها – چاکرا چیست؟

بخش اول

 چاکرا در زبان سانسکریت به معنای چرخ است.

چاکراها مراکزو کانونهای مدورانرژی‌ در بدن اثیری انسان هستند.چاکراها به مدارهای انرژی مربوطند که به موازات مغز در اطراف ستون فقرات قرار دارند. چاکراها در بر گیرنده و گرد آورنده هاله های انرژی (پرانا) موجود در فضا هستند که انرژی منتقل کرده و جریان می دهند. هر چاکرا با بخش و عضو خاصی از کالبد ارتباط دارد و انرژی لازم برای عملکرد آنرا تولید میکند.

چاکراها چند وظیفه مهم برعهده دارند:

1- جذب ، گوارش و توزیع پرانا ( انرژی حیاتی ) در بخش های مختلف بدن بر عهده آنهاست.

2- کنترل ، تقویت و مسئولیت درست کارکردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند.

غدد درون ریز به وسیله بعضی از چاکراهای اصلی تنظیم می*شوند و انرژی می گیرند. با کنترل و دستکاری چاکراهای اصلی می توان غدد درون ریز را تحریک یا مهار کرد. تعداد زیادی از ناخوشی ها ، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکراها هستند.

3- بعضی از چاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند. فعال سازی چاکراهای خاص ممکن است باعث توسعه یافتن استعدادهای روانی خاص شود. برای مثال چاکراهای کف دست برای فعال کردن ،آسان ترین و امن ترین چاکراها هستند. با فعال کردن چاکراهایی که در مرکز کف دستها قرار دارند فرد می تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی های لطیف ، هاله درونی ، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار با تمرکز کردن به سادگی انجام می شود.

تمرینات و تکنیک هائی که می تواند این مراکز را فعال سازند متعدد و ویژه هستند و نیاز به کسب مهارت طی چند ماه تا چند سال است. توانائی و قدرت های حاصل از فعال شدن انرژی چاکراها ، کرامت یا سیدهی(sidhi) نامیده می شود و به معنای قدرت های روحی است. پس شناخت چاکراها به شما کمک می کند تا خود و اطرافتان را بهتر بشناسید.

هر چاکرا مربوط به جنبه های خاصی از رفتار و رشد انسانی است.

چاکراهای پایینی با عواطف و نیازهای اصلی بدن مربوطند و دارای فرکانس پایینتری هستند و طبیعت خشن تری دارند.

انرژی چاکراهای بالایی با فرکانس بالا و مربوط به اهداف و قوای معنوی و ذهنی متعالی است.

%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%AA_7_%DA%86%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C.jpg

مسدود شدن جریان انرژی در چاکراها میتواند در جسم ، ذهن و روح عدم تعادل ایجاد کند. چاکراها تحت هرتاثیر خارجی واکنش نشان میدهند ، گشوده و باز یا جمع و بسته میشوند. در شفابخشی که با پاکسازی چاکراها و تعادل بخشیدن به آنها صورت می گیرد و در روشهای مراقبه ، پاکسازی انرژیهای پایین و هدایت آنها به سمت بالا ست.  

به تعبیری دیگر در بدن هر موجود زنده مناطقی برای دریافت انرژی الهی وجود دارد که به این مناطق چاکرا می گویند.

اين مراكز امكان جريان يافتن انرژي به داخل و خارج از بدن را فراهم آورده و برای كنترل اين جريان دارای مكانيسم های تنظيم كننده می باشند.

ساقه لوله ای شكل چاكراها به يك مجرای اثيری در نزديكی ستون مهره ها پيوند میشود. اين مجرا چاكرا ها را به هم پيوند می دهد و اين امكان را فراهم میاورد تا انرژی ورودی به يك چاكرا عمل آورده شده و به چاكرای ديگر فرستاده شود. ضمن آنكه جريان در مجرای اثيری به سمت بالا سير می كند اين انرژی ها به تدريج پالوده ترمیشوند. اين نقاط ِ پيوند همچنين از طريق غدد درون ريز در كالبد خاكی راهی ايجاد می كنند. انرژی های ورودی به اين راه بر اندام های مجاور تاثير مهمی دارد.

تعداد چاکراهای اصلی هفت بوده که در زیر شرح داده می شود و محل چاكراها رايجترين روش نام گذاری آنهاست.

● چاكرای اول کندالینی که قاعده ، ريشه ای و پایه ای نیز خوانده میشود ، درانتهای ستون مهره ها (دنبالچه)  جای دارد. محل شادابی و حیات جسمی و میل اساسی به بقا و تنظیم کننده اعمالی که بدن و جسم را نگه میدارد. غده مرکزآن غدد فوق کلیوی وعضوآن هم غدد فوق کلیوی میباشد.   اين چاكرا از زمين انرژی می گيرد.

●  چاكرای دوم  خاجی ، کمی پایینتر از ناف و درست زير ناف و در جلو استخوان خاجی قرارگرفته و مرکز انرژی جنسی گیرنده و فرستنده و نَفس میباشد. مرکز درک مستقیم احساسات انسانها و تبدیل آن به یکی از مراکز ادراک ماوراء حسی است. مرکز آن غدد جنسی و عضوهای آن رانها و اعضاء تولید مثل میباشند.    

●  چاكرای سوم شبكه خورشيدی ، کمی بالاتر از ناف مرکز واقعی بدن درست زير استخوان جناغ و حجاب حاجز (ديافراگم)  قرار دارد. محل انتقال انرژی بدن که عواطف ناخالص و تمایل به قدرت است.

ناف در این چاکرا اهمییت فراوان دارد. غده آن لوزالمعده و اعضا آن معده ، کبد و کیسه صفرا میباشد.

●  چاكرای چهارم قلب ، درمركز قفسه سينه و در بالای قلب قراردارد. مرکز عواطف واقعی ، برادری، شفقت ، خلوص ، عشق و رشد معنوی است و با تمام جنبه های عشق درزندگی مربوط می شود. غده آن تیموس واعضا آن قلب ، کبد ، ریه ها و گردش خون میباشد.

●  چاكرای پنجم حنجره ای یا گلو ، کاراین چاکرا ارتباط بین خویش و خلاقیت است. ضمنا ً صدای کودک درون شما را به گوشتان میرساند. صدای درون از کرانه های ماوراء حسی. مرکز آن غده تیروئید و اعضا آن گلو ، ششهای بالایی ، بازوها و مسیر گوارش است.  

●  چاكرای ششم ، چشم سوم ، یا “آجنا ، در وسط پیشانی و بین دو ابروست ، که مرکز ادراکات ماوراء حسی ، پیش گویی ، تله پاتی و مرکز اراده و خرد است. مرکز روح و مرکز دیدن توسط چشم میباشد. مرکز آن غده هیپوفیز و عضوهای آن اعضاء ستون مهره ها ، مغز پایینی ، چشم چپ ، بینی و گوشهاست.

●  چاكرای هفتم تاجی یا بالا سری( لوتوس) ، مخصوص بالا ترین سطح آگاهی میباشد. مرکز آن غدد صنوبری است.

برای مطالعه سایر مقالات و مطالب در زمینه پاکسازی ، فعالسازی و متعادل کردن چاکراها ، به وبسایت حکمت کهن مراجعه کنید. https://metafn.ir

%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA_%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%BE%DB%8C%DA%86_%DA%86%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7.gif1

وبسایت حکمت کهن

کانال تلگرام حکمت کهن

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن