روانشناسی

کاریزما چیست و چطور می‌توان شخصیتی کاریزماتیک داشت؟ – بخش اول

کاریزما چیست و چطور می‌توان شخصیتی کاریزماتیک داشت؟

“بخش اول”

در یک پاسخ خیلی کوتاه شاید بتوان واژه کاریزما (charisma) را مجموعه ای از صفت ها و رفتارهایی تعریف کرد که با کنار هم قرار گرفتن آنها ، شخصیت فرد ، جذاب ، اثرگذار و الهام بخش باشد.

اما شاید واژه کاریزما را نتوان به این سادگی تعریف کرد و نیاز به تعریف دقیق‌تری از آن باشد.

تعریف دقیق کاریزما چیست؟

مطمئنم که شما هم دنبال یک تعریف واحد و یک شکل در تمام دنیا از واژه کاریزما نیستید! چون مطمئنناً چنین چیزی را پیدا نخواهید.

گاهی درک روشنی از واژه کاریزما نداریم ، کاریزما دقیقاً یعنی چه؟ کاریزما می‌تواند یک ویژگی مرموز تلقی شود! اما کاریزما قاطعیت یا هیجان و شور و شوق نیست ، شخصیت خاص و یا مردم داری نیست ، (گرچه تمام این ویژگی‌ها تا حدودی بخشی از کلکسیون کاریزما هستند)

زمانی که با افراد دارای کاریزما (شخصیت‌های کاریزماتیک) برخورد می‌کنید به راحتی آنها را تشخیص می‌دهید و عموماً در میان جمع درخشش خاصی دارند.

ما از بودن در کنار چنین افرادی احساس افتخار و برتری می‌کنیم. کاریزما ، تنها جذابیت ، وفاداری ، دوست داشتنی بودن یا هیجان و شور نیست. حس اعتمادی است که باعث راحتی و آسایش مخاطب می‌شود و در عین حال اعتبار ایجاد می‌کند.

Charisma.jpg

لغت نامه هریتیچ (American Heritage Dictionary) کاریزما را اینطور تعریف می‌کند:

کاریزما به ویژگی‌های شخصی و کمیاب در رهبران گفته می‌شود که وفاداری و اشتیاق خالص و عمیق و مورد پسند مخاطبان ایجاد می‌کند.

توانایی ایجاد ارتباط به سادگی ، اثرگذاری فکر شما بر دیگران ، الهام بخشیدن به دیگران برای رسیدن به موفقیت بیشتر و ایجاد همراهانی وفادار.

به عبارات دیگر کاریزما یعنی برخورداری از این توانمندی که دیگران را بر آن داریم مشتاقانه خواسته ‌مان را برآورده کنند و حتی دیگران را نیز برای برآورده کردن خواسته ما ترغیب کنند…

آیا شخصیت کاریزماتیک داشتن اکتسابی است؟

خانم اولیوا فاکس (Olivia Fox Cabane) که فعالیت‌های زیادی در ضمینه مفهوم کاریزما داشته‌اند ، در یکی از سخنرانی ‌هایشان خیلی جالب این موضوع را توضیح می‌دهند:

ممکن است برخی افراد ذاتاً شخیصتی کاریزماتیک داشته باشند ، اما کاریزما مجموعه‌ای از رفتارها ، صفات و مهارت‌ها است برخلاف تصور اکثر افراد که گمان می کنند کاریزما ذاتی و درونی است ، بخشی از آن هم آموختنی است.

خانم اولیوا فاکس در کتاب معروف خود به نام افسانه کاریزما (The Charisma Myth) در ۱۳ فصل به موضوع کاریزما پرداخته اند و یکی از موضوعات جالب این کتاب ، پرداختن به این موضوع است که زندگی یک شخصیت کاریزماتیک به چه صورت است؟

ویژگی بسیار جالب این کتاب ، گام‌های اجرایی بسیار ساده و چند خطی در هر صفحه است که دقیقاً پیشنهادهایی واضح برای داشتن شخصیت کاریزماتیک را مطرح می‌کند.

charisma_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D9%85%D8%A7.jpeg

شخصیت کاریزماتیک برای چه کسانی مفید است؟

این سوال بسیار خوبی است که بدانیم اصلاً آیا لازم است که شخصیت کاریزماتیکی داشته باشیم یا خیر؟

اگر هدف بزرگی داریم و می‌خواهیم اثری ماندگار از خود برجای بگذاریم ، بدون شک نیاز داریم که افراد دیگری نیز ما را در مسیر هدف همراهی کنند و این همراهی بدون شک از طریق کاریزما محقق خواهد شد. اما حتی اگر نمی‌خواهیم که شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم و یا اصلاً به آن نیازی نداریم ، به قول بیل گیتس:

“اگر نمی‌توانید کاری را عالی انجام دهید ، حداقل کاری کنید که عالی به نظر برسد!”

بنابراین دانستن مهارت‌های کاریزما و بهره بردن از آنها بدون شک می‌تواند یک موضوع بسیار مهم باشد.

  • New_01.gif.

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن