سبک زندگی

5 فنون مواجهه با مشکلات در خانواده طبق نظر مشاور خانواده چیست ؟

طبق نظر مشاور خانواده مرکز روانشناسی خانواده الگوی ارتباطی که بین زوجین ، خانواده و یا جامعه ایجاد می شود رفتار هر فرد بر سایر اعضا تاثیر می گذارد و هم زمان تاثیر می پذیرد .به عبارتی زمانی که تغییری در رفتار یکی از افراد خانواده ایجاد شود تغییر در رفتار سایر افراد خانواده را در پی خواهد داشت . الگوهای ارتباطی در روابط بین فردی پیوسته تکرار می شوند و با گذشت زمان به صورت عادت درمی آیند و به همین دلیل می توان آن ها را شناسایی و برای بهبود بخشیدن رابطه در خانواده یا زوجین آن ها را تغییر داد و ویژگی های مثبتی را جایگزین آن ها کرد به همین دلیل روانشناس خانواده انتخاب نو مشاوره خانواده را به عنوان روشی موثر در جهت یادگیری الگو های ارتباطی صحیح معرفی می کند . در این میان می توان به نظریه آلبرت آلیس اشاره کرد که چگونه افکار ، احساس و رفتار را تعیین می کنند .

5 فنون مواجهه با مشکلات در خانواده طبق نظر مشاور خانواده چیست ؟

مشاور روانشناس چند مورد از فنون هایی که زوجین در برخورد با مشکلات از آن استفاده می کنند را معرفی می کند که بر اساس خلق و خو ،  تیپ شخصیت و تجربه ی افراد متفاوت است که به آن ها اشاره می کنیم که عبارت اند از :

1)    استفاده زوجین از روش گریز و اجتناب :

به عقیده روانشناس خانواده مرکز مشاوره خانواده ، در روش گریز فرد از ابراز نظر کردن عقیده و احساس خود تا حد ممکن خودداری می کند و از ادامه دادن موضوع جلوگیری می کند . استفاده از چنین روش هایی مشکلات و تعارض های پیش آمده در خانواده و زوجین را حل نخواهد کرد و حتی ممکن است روابط آن ها را با گذشت زمان بدتر کند . به عقیده بهترین مشاور خانواده زوجین باید ناراحتی ها و مشکلات و مسائلی که فکرشان را درگیر کرده را به طور شفاف بیان کنند تا از بروز بسیاری از مشکلات روانی نیز پرهیز شود زیرا که بیان نکردن و مطرح نکردن مشکلات در طولانی مدت می تواند عوارضی را از لحاظ روحی و روانی به فرد وارد کند اما باید این موضوع را به خاطر داشت که عنوان کردن مشکلات و ناراحتی ها مستلزم یادگیری شیوه صحیح بیان کردن آن ها می باشد .

2)    استفاده زوجین از روش تدافعی :

زوجین ممکن است در هنگام مواجهه با مشکلات از روش رقابتی و تدافعی استفاده کنند و پیوسته به دنبال بر تر بودن ، بنده شدن و … باشند به عبارتی پیوسته به دنبال کشمکش بر سر قدرت می باشند و در نتیجه دور شدن زوجین از یکدیگر  و تشدید مشکلات را به دنبال خواهد داشت .

3)    استفاده زوجین از روش تطابقی :

طبق نظر بهترین روانشناس خانواده کلینیک روانشناسی انتخاب نو در روش تطابقی فرد از خود گذشتگی می کند و با طرف مقابل هماهنگ می شود این روش ممکن است که در ابتدا مثبت به نظر برسد اما اگر پیوسته یک نفر این از خود گذشتگی را داشته باشد باعث افسردگی و یا خشم در فرد می شود با گذشت زمان رابطه را تخریب خواهد کرد .

4)    استفاده زوجین از روش سازگارانه :

در این روش هر دو نفر تا حد برابر و به اندازه مساوی از خود گذشتگی را نشان می دهند و از نتیجه کار نیز راضی هستند ولی در ذهن خود برخی مسائل حل نشده دارند که ممکن است از مسائل مهمی باشد و در طولانی مدت مسئله ساز شود .

5)    استفاده زوجین از روش دوستانه :

در این روش که بهترین نوع حل اختلافات خانوادگی است زوجین با صداقت ، همدلی ، آگاهی راه حل هایی را برای رسیدن به خواسته ها و اهداف به کار می برند کمک گرفتن از یک مشاور روانشناس خانواده برای آگاهی از این اصول سودمند خواهد بود .

اصول کلی برای حل درست مشکلات خانوادگی چیست ؟

دکتر روانشناس خانواده کلینیک مشاوره اصول کلی را برای حل درست و صحیح مشکلات خانوادگی معرفی می کند که عبارت اند از :

1)    کنترل عصبانیت و پرخاشگری :

زمانی که زوجین دچار مشکلاتی می شوند ممکن است با حالاتی از قبیل عصبانیت و پرخاشگری همراه باشند و وضعیت موجود را بدتر کند و از آنجایی که تصمیم گیری در زمان عصبانیت از روی منطق نیست بعد از مدتی با پشیمانی همراه خواهد بود به همین دلیل یادگیری مهارت های کنترل خشم و عصبانیت از موارد مهمی است که می تواند در بهبود وضعیت نقش داشته باشد .

2)    قضاوت نکردن :

همیشه باید به خاطر داشت که تا زمانی که افراد از مسئله ای مطمئن نیستند نباید پیش داوری داشته باشند و همیشه باید زوجین در مواردی که قصد مطرح  کردن دارند از صحیح بودن آن اطمینان حاصل کنند زیرا که قضاوت های عجولانه و غیر منطقی وضع را بد تر خواهند کرد .

3)    مهارت های گوش دادن  :

گوش دادن به همسر امری دشوار است و ممکن است که به راحتی حواسشان پرت شود و یا به جای کامل شنیدن در ذهن خود دنبال جوابی باشند اما طبق مطالعات روانشناسی خانواده گوش دادن مهم ترین مهارت ارتباطی می باشد و صمیمیت را به دنبال دارد به همین دلیل خوب گوش دادن ، درک کردن بهتر یکدیگر را به دنبال خواهد داشت و همچنین همدلی را هم به وجود می آورد . وجود صمیمیت ، درک کردن ، همدلی از موارد مهمی هستند که در هر خانواده ای ضرورت دارد .

4)    ابراز خود به طور صحیح :

حفظ کردن آرامش و خونسردی در هر شرایطی از موارد مهمی است که باید زوجین به آن توجه کنند استفاده از الگوهای رفتاری اشتباه مانند با صدای بلند حرف زدن ، پرخاشگری ، سرزنش کردن یا بی احترامی همگی آسیب بزرگی را به خانواده وارد می کند به همین دلیل بیان کردن خواسته ها و نیاز ها به شیوه ای درست که در جهت پیشرفت و رشد و تعالی خانواده باشد ، امری مهم تلقی می شود .

نویسنده : پریا موسوی

تلفن :

22593216

22795735

شایسته بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن